Dodano: 15 czerwca 2020r. przez Agnieszka Konik-Korn

Mleczko kokosowe domowej roboty? Pyszne i proste w przygotowaniu!

Myślisz, że napoje roślinne to tylko puszki i kartony? A może będziesz potrzebować sprzętu AGD z wyższej półki i znów spędzisz pół dnia w kuchni? Nic bardziej mylącego!
Mleczko kokosowe domowej roboty? Pyszne i proste w przygotowaniu!

Od kilku lat piję tylko czarną gorzką kawę. Najbardziej lubię naszego Bronowickiego Kawiarza (możesz kupić go tu: https://www.bronowickaspizarniasklep.pl/produkt/kawy-i-herbaty/bronowicki-kawiarz-ziarno250g--u-kawiarza-44815), który nie ma sobie równych, nawet wśród włoskich kaw. Ta mieszanka ziaren arabiki jest najlepsza na świecie i kto ją raz pił, to wie, o czym mówię (znacie to uczucie, kiedy po tym, jak w domu skończy się jakaś inna mieszanka, wracacie do Bronowickiego Kawiarza i wiecie, że... to właśnie tak smakuje najprawdziwsza kawa?... Mmmm... rozmarzyłam się, ale wróćmy do tematu).

Czasami nachodzi mnie ochota na kawę deserową, czyli taką, która nie tylko zaspokoi niedobory kofeiny, ale zastąpi coś słodkiego i w dodatku nie będzie zawierała... cukru :-)

Tak właśnie smakuje kawa z mleczkiem kokosowym. Do niedawna używałam do takiej kawy gęstego mleczka z wysoką zawartościa kokosa (o, np. tego: https://www.bronowickaspizarniasklep.pl/produkt/produkty-wege/mleko-kokosowe-1l-thai-coco-8850227023861), jednak nie zawsze mam potrzebę kupowania aż litrowego mleka do jednej kawy, na zachciankę.

Dlatego przeszperałam internety i znalazłam kilka prostych przepisów na domowe mleczko kokosowe. I przygotowałam je po swojemu.

 

Do przygotowania 1l butelki mleka kokosowego potrzebne są:

- wiórki kokosowe niesiarkowane (polecam te: https://www.bronowickaspizarniasklep.pl/service/search?category=&phrase=wi%C3%B3rki%20kokosowe )

- woda mineralna (1,5 l lub więcej)

- blender/mikser 

- gęste sitko (ewentualnie gaza)

- dzbanek/szklana butelka/garnek

To od nas zależy, ile mleka przygotujemy. Możemy zrobić całą butelkę, albo tylko 1 szklankę.

Ja zrobiłam dużą porcję, do której zużyłam 200 - gramowe opakowanie wiórków kokosowych firmy Pięć Przemian, dostępnych w naszym sklepie.

Zalałam wszystko 500 ml wody mineralnej i miksowałam przez minutę. Następnie dolałam kolejne 500 ml wody i ponownie wszystko zmiksowałam (wiórki bardzo szybko wchłaniają wodę). Czynność powtórzyłam jeszcze raz. Otrzymałam gęsty biały płyn, z wyczuwalnymi drobinkami kokosa. Wszystko przecedziłam przez drobne sitko, przelewając napój do dużego dzbanka. Dolałam wody do pełna, wymieszałam całość i jeszcze raz przecedziłam przez sitko - tym razem przelewając wszystko do garnka (a w ty czasie opłukałam dzbanek, aby nie zostały na nim drobinki kokosa).

Cały napój kokosowy przelałam ponownie do dzbanka (również z wykorzystaniem sitka), a potem do szklanej butelki i wstawiłam do lodówki, a część - także przez sitko dolałam do mojej deserowej kawy. I powiem Wam, że wyszła pyszna. Nie ustępowała efektem kawie z dodatkiem gotowego mleczka kokosowego. 

Resztę mleczka cały czas mam w lodówce i już myślę o tym, do czego by je wykorzystać (co powiecie o kremie z pieczonych buraków?...)

Dobrego dnia!

Agnieszka