Dodano: 18 stycznia 2021r. przez Agnieszka Konik-Korn

Jeżyki owsiane, czyli przywrócony smak dzieciństwa

Proste i pyszne ciasteczka na każdą okazję
Jeżyki owsiane, czyli przywrócony smak dzieciństwa

Chciałam przygotować jakieś słodkie "conieco" na miniony weekend. Okazało się jednak, że nie miałam w domu mąki pszennej, aby upiec szarlotkę.

Przeszperałam szafki i znalazłam płatki owsiane i rodzynki. I wtedy doznałam olśnienia - przecież w dzieciństwie moja Mama robiła takie pyszne owsiane kuleczki czekoladowe. Jakże je lubiliśmy!

 

Zadzwoniłam więc z prośbą o przypomnienie przepisu.

Do jednej porcji kuleczek - albo - w "epidemicznej wersji" (wówczas nakładamy je łyżeczkami i nie musimy formować kuleczek ręcznie) - jeżyków owsianych - potrzebujemy:

- Pół szklanki mleka

- Kostkę masła

- 4 łyżki gorzkiego kakao

- Szklankę cukru

- 3 szklanki płatków owsianych (najlepiej błyskawicznych)

- Garść rodzynek

- 2 krople aromatu rumowego lub łyżka rumu

- Wiórki kokosowe do otoczenia/posypania

- Papilotki z pergaminu

Najpierw roztapiamy masło z mlekiem i cukrem. Gdy uzyskamy jednolity, gęsty płyn, dorzucamy do niego wszystkie składniki i mieszamy. Możemy jeszcze chwilę pogotować, dokładnie dbając o to, by nie przywarły do dna garnka (jeśli użyjemy płatków błyskawicznych, nie musimy ich zagotowywać, bo szybko zmiękną pod wpływem ciepła).

Z powstałej masy formujemy kuleczki - lub nakładamy niewielkie porcje do papilotek.

Kuleczki obtaczamy w wiórkach kokosowych (mogą to być także zmielone orzeszki, np. arachidowe), wierzch jeżyków w pergaminowych osłonkach posypujemy wiórkami.

I tak oto mamy przed sobą pyszne, czekoladowe trufelki, które można śmiało wykorzystać jako deser, przekąskę, niezobowiązujący upominek, gdy wychodzimy w odwiedziny. Fajnie sprawdzają się na różnorakich imprezach. I choć to nie jest najlepszy sezon na imprezowanie, to jednak życzmy sobie, aby czasy normalnych spotkań wśród przyjaciół jak najszybciej wróciły.

Smacznego!