Dodano: 13 grudnia 2018r.

Wigilijne innowacje

Dobra mąka w wigilijnych potrawach
Wigilijne innowacje

Pierniczki, makowce, pierogi, uszka, łazanki, drożdżowe kulebiaki... Te i wiele innych typowo świątecznych produktów wymagają użycia mąki. Najczęściej sięgamy po mąkę pszenną, która zapewnia elastyczność ciasta oraz jego szybki i dynamiczny wzrost, którego nie zapewnią mąki bezglutenowe czy – w słabszym stopniu – żytnie, orkiszowe, słowem – cięższe. Dlatego przy okazji świętowania częściej sięgamy po mąki z pszenicy. A jak wiemy – nie trzeba być na diecie bezglutenowej, aby mieć świadomość, że przesadzanie z jednym typem mąki (szczególnie pszennej) nie służy naszemu zdrowiu. Najzdrowszy jest umiar i różnorodność.

Dlatego tak ważne jest, aby przygotowując się do Świąt zaplanować jadłospis (choćby miał on składać się z kilku, niekoniecznie 12 dań) po to, aby zobaczyć ile procent naszych posiłków będą stanowiły produkty mączne. I warto zobaczyć, które z potraw da się zastąpić innym rodzajem mąki lub w ogóle ją z nich wykluczyć.

Wszystkie kluskopodobne potrawy dobrze smakują jednak, jeśli są przygotowane z mąki pszennej. Typowo świąteczne makiełki – czyli kluski z makiem i bakaliami - także dobrze wychodzą z jasnej mąki. Ale... Możemy poszukać w sklepach mąki orkiszowej, która – choć jest starszą odmianą pszenicy, jest zdrowsza. Być może zatem dobrze będą smakować kluski lub pierogi z mąki orkiszowej, albo pół na pół – orkiszowej i pszennej? Ja próbowałam i zaskoczyło mnie, że – oprócz nieco ciemniejszego koloru – są całkiem smaczne i wcale nie takie ciężkie w swojej strukturze.

Świąteczne pierniczki nie wymagają mąki pszennej wcale. Świetnie wychodzą z mąki orkiszowej, żytniej czy owsianej i ryżowej. Mąki można łączyć, a w odpowiednich proporcjach mogą być zaskakująco lepsze od pszennych klasyków. Podobnie ciasta ucierane – jeśli tylko je lubicie – warto szukać innych zamienników lub zmniejszać ilość mąki pszennej na rzecz innych rodzajów.

W barszczu czerwonym wcale nie muszą pływać uszka ani pierogi. Równie smacznym daniem wigilijnym może być barszcz z fasolką lub ciecierzycą. Grzyby czy kapustę z grzybami można przygotować również w formie zapiekanki, np. z kaszy jaglanej czy ryżu (nie tylko jako farsz do pierogów czy kulebiaka). Takie pyszne danie można popić barszczem podanym w kubku. Można także spróbować zawinąć kapustę z grzybami w papier ryżowy. Wigilijne sajgonki? Dlaczego nie?!

Karp czy pstrąg nie musi być panierowany w bułce tartej czy mące. Pysznie smakuje ryba zapiekana z warzywami w piekarniku, np. w pergaminie. Można ją także przygotować na patelni lub ugotować na parze. Dzisiaj mamy tak wiele możliwości i podpowiedzi, jak w prosty sposób przygotować dania, że jeszcze jest na tyle czasu, aby wszystko przemyśleć, a po Świętach... poczuć się dobrze i lekko, a nie człapać do Sylwestra z przepełnionym brzuchem.

W Bronowickiej Spiżarni znajdziecie wiele rodzajów mąk z młyna Bomba z Mstowa k. Częstochowy, a także mąki bezglutenowe oraz z certyfikatem eko. Warto także zamówić wcześniej wędliny bez konserwantów na świąteczny stół, a dla tych, którzy nie mają czasu na własnoręczne lepienie pierogów – wspaniałe pierogi z kapustą i grzybami z pierogarni Pycha Micha. Zamówienia przyjmujemy do najbliższego piątku.

Do piątku także zbieramy zamówienia na jabłka ekologiczne z Targu Pietruszkowego w cenie 5 zł/kg, a do soboty możecie zamówić ekologiczne warzywa, doskonałe do przygotowania np. sałatki jarzynowej czy barszczu.

Zapraszamy!

 

CENNIK:

Wędliny od Mądrego - zamówienia do 14.12 odbiór 21.12

Boczek wędzony - 32zł/kg

Kiełbasa lisiecka - 48zł/kg

Kiełbasa wiejska - 35zł/kg

Kiełbasa wieprzowo-cielęca - 35zł/kg

Pasztet wieprzowo-cielęcy - 37zł/kg

Polędwica w ziołach - 46zł/kg

Polędwica w wędzona - 46zł/kg

Schab w ziołach - 49zł/kg

Schab wędzony - 49zł/kg

Szynka wędzona mała - 39zł/kg

 

Pierogi, krokiety, uszka - zamówienia do 14.12 odbiór 21.12

Pierogi ruskie - 29,5zł/kg

Pierogi z kapustą i grzybami - 32,5zł/kg

Pierogi z pieczarkami i serem lazur - 32,5zł/kg

Pierogi z kaszą jaglaną i warzywami - 31,5zł/kg

Krokiety z kapustą i grzybami - 33zł/kg

Uszka z grzybami - 59zł/kg

 

Chleb z piekarni Chleb Powszedni - zamówienia do 14.12 odbiór 21.12

Żytni - 6.50 zł

Żytni z orzechami - 9.00 zł

Żytni z czarnuszką - 9.00 zł

Pszenno-żytni na jogurcie - 7.00 zł

Orkiszowy - 16zł/kg

 

Warzywa eko:

 

Ziemniaki eko

4,5 zł/kg

Marchew eko

6 zł/kg

Cebula czerwona

7 zł/kg

Cebula żółta

6 zł/kg

Burak

6,5 zł/kg

Jarzynka eko

9 zł/tacka

Czosnek eko

4 zł/sztuka

Pietruszka eko

15 zł/kg

Kapusta biała

4,5 zł/kg

Kapusta czerwona

7,5 zł/kg

Dynia eko

6 zł/kg

Seler eko

9 zł/kg

Por eko

10 zł/kg